Avrupa Dersim Kültür Şenlikleri ve hafızalarda kalanlar

fdg_8festival
dersimgece_küpür

O günkü gazete küpürlerinde Dersim’in ilk bağımsız Belediye başkanı Mehmet Kocademir.
Kocademir bir taraftan devlet bir taraftan PKK tarafından ağır baskılara uğradı. Konturgerilla Kocademir’in bağımsız Dersim kültürünü savunan Kocademir’i kaçırma teşebbüsünde bulundu.
Baskılara dayanamayan Dersim’in ilk bağımsız belediye başkanına yapılan destek yardımları Avrupa’da PKK tarafından engellendi ve Kocademir çareyi yurdunu terk etmekte buldu. Gazete küpürünün tamamını görmek için tıklayın.

 Aşağıdaki haber bugün ÇILA GAZETESİN de „Avrupa Dersim Kültür Şenlikleri, Ulusalcılar ve Dersim Belediye Seçimleri“ başlığı ile çıktı. Hafızalarda kalan izler silinmez derler ya, tam da öylesine. Neden, niçin böyle yapıldı, kimse konuşmadı üzerine. Bu çevreden herkes sustu. Ya da susturuldular. Ama susmayanlar da var. İşte örneği:

…………………………….

 Aşağıda bugünkü Dersim’in hikayesini anlatan ibretlik bir belge okuyacaksınız. Birincisi o zaman hazırlanan, mütavazı afiş. Onlarca devrimci Dersim’in seçilen ilk bağımsız belediye başkan adayı Mehmet Kocademir ile dayanışma halinde.

a4-Dersim-Kültür-senligi-1992-150x150

1992 yılında hazırlanmış bir Dersim afişi. Konserleri PKK engeller ve Dersim’i iki binli yıllara kadar susturur. Selim Çürükkaya o zamanki PKK’nin Avrupa sorumlusu, vefa borcu olarak engelleme kararının kimden geldiğini halkımıza anlatmasını bekleriz.

Peki  ne mi olur Dersim’in bağımsız belediye başkanına, PKK hakkında ölüm kararı çıkardı, Dersim yok oluyor diyen bu belediye başkanını, yardımcılarını sürdü. Bugünkü Dersim’i yarattı. Kemal Karabulut tanık gözüyle anlatıyor:

AVRUPA DERSİM KÜLTÜR ŞENLİKLERİ  ULUSALCILAR VE DERSİM BELEDİYE SEÇİMLERİ

Sesimizi Kestiler

Ekte Afişi bulunan “Avrupa İkinci Dersim Şenliği” 1992 yılında Tunceli Bağımsız Belediye Başkanı Mehmet Kocademir ile birlikte tasarlanmış ve çok büyük emekle Avrupa’da organizasyon hazırlıkları tarafımdan yapılmıştı.

Aylarca hazırlık yapmıştık. Değişik şehirlerde organize edilen bu şenliklerde “Dersim Kültürüne ait sergiler” de yapılacaktı. Basın bu şenliklerin duyurusunu yapmıştı.

Etkinliklerin amacı Dersime dayatılan kimliksizleştirme politikalarına karşı durmak, Avrupa’da Dersimliler arasında kültürel dayanışmayı sağlamak ve açılacak bağış kampanyasıyla birlikte elde edilen gelirin de o günlerin zor koşullarında görev yapan bağımsız Tunceli Belediyesine aktarmaktı.

Avrupa çapında başlayacak olan etkinliklerin başlamasına bir hafta kala organize olmuş Kürt Milliyetçi çevreleri  dönemin Avrupa sorumlusu Selim Çürükkaya önderliğinde Almanya’nın birçok yerinde hakkımızda ölüm fermanları çıkardı; duyarlı Dersim sevdalısı Dostlarımın ve benim evlerimizi bastı ve programda yer alan sanatçılarımızın ise açık gizli tehditlerle etkinliklerimize katılması engellendi.

Aynı günlerde o dönemin Tunceli bağımsız Belediye Başkanı hakkında da uydurma bildiriler dağıtılarak Ajan ilan edildi. Ki halkımızın oylarıyla seçilen Belediye Başkanı Dersimi terk etmek zorunda kaldı. Başkanın etkinliklerimize katılması zorbaca önlenmiş oldu. Avrupada o yıllarda yayın yapan Desmala Sure dergisi konu hakkında özel sayı çıkardı.

Almanya genelinde yürütülen bu baskı, şiddet ve yıldırmalar neticesinde etkinliğin yapılabilme koşulları ortadan kalkmıştı. Eğer ulusalcılar Dersimlilere karşı baskı ve şiddet uygulamasaydı hem Dersim örgütlenmesi, hem de kültürümüz, ana dilimiz bu gün daha ileri bir yerde olurdu. 1992 yılında yapılan bu baskı ve şiddet eylemleri Dersim halkının davasına büyük zararlar verdi.

Barış sürecinden bahseden ulusalcılar umarım ki, bu belediye seçimleri konusunda aynı hataları bir daha tekrar etmezler. “Tarihten ders çıkarılmazsa tarih tekerrürden ibaret kalır,” demişler…

Kemal Karabulut

 

Haber Kaynağı:

http://www.dersimdersim.com/avrupa-dersim-kultur-senlikleri-ulusalcilar-ve-dersim-belediye-secimleri

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>