Avrupa Dersimlilerin Xızır’la Buluşması

9-Avrupa-Dersim-Kültür-Festivali-2014

Avrupa Dersimlilerin Xızır’la Buluşması:

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu ( FDG )

9.Avrupa Dersim Kültür Festivali ile Avrupa Dersimlileri ve Dostlarına Bir Dersim günü daha yaṣattı.

Gelenekselleşen Avrupa Dersim Kültür festivalinin 9.cusu bu yıl 14 Haziran 2014´te Gladbeck‘te çoşkulu bir katılımla kutlandı.

2500´ü aşkın katılımcı Dersimi Gladbeck kentine taşıdı. Genç, yaşlı ve çocukların yoğun ilgi gösterdiği bu yıl ki festival bir bahar  havasında halaylar çekilerek geçti.

FDG-Eşbaşkanı Metin Bozdağ’ın açılış konuşmasıyla başlayan festival, misafir konuşmacılardan AABF (Avrupa Alevi Birlikleri  Federasyonu) Başkanı Hüseyin Mat’ın ve Gladbeck Belediye Baskanı Ulrich Roland’ın konuşmalarıyla sürdü. Dersim Hozat Belediye  Başkanı‘nın da davetli olarak geldiği festivalde hep birlikte Xızır’ın  dilinde türküler söylendi, Dersime sahip çıkılmasının önemi üzerinde durularak Dersim’in kültürel kimliğinin, dilinin ve inancının  yaşatılmasının bir insanlık görevi olduğunun çağrısı yapıldı.  Celaleddin Polat konuşmasında Dersim’deki güncel sorunlara  değindikten sonra Belediye olarak, inşaatı devam eden ve Maddi sıkıntı  yaşanan Hozat Cem Evi´nin bitirilmesi için yardım kampanyası  başlattıklarını ve yardım çağrısında bulunarak destek istedi.

Konuşmacılardan FDG-Eski Başkanı Yaşar Kaya konuşmasında Dersim 38  Tertelesi` ve Dersim 1937-38 Sözlü Tarih Projesini anlattı. Ayni Proje komitesinden Cemal Tas, 38 tanikları ile yapılan söyleṣilerde izlenim ve deneyimlerini aktardı.

Kültür programının yoğun olduğu festival de özellikle Mehmet Çapan, Cence Dersimi Korosu,  Varvara Sılemanu ve Köln Dans Akademisi sunum ve gösterileri büyük  ilgiyle izlendiler.

Kurulan Standlarda her yıl olduğu gibi Dersimli yazar ve Sanatçılar  eserlerini ve sanat ürünlerini sergilediler. Yine bu yıl ilk defa kurulan Dersim itikat Çadırı´nda Dede ve  Pirlerimiz gençlerimize Festival boyu Dersimi ve itikatimizi anlattılar.

Bu yıl FDG üyesi Köln Derneğinin organize ettiği  “Dersimin yöresel  Mutfağı” katılanların ilgi odağı oldu. Kardeş Kurum AABF’nin yanısıra Anadoludaki etnik azınlıkların temsilcileri kardeş  duygularla dostluk ve dayanışma  mesajlarını  sundular.

Her yıl olduğu gibi Dersimliler bu yılda anadillerinde  sevinçlerini paylaşarak hasret giderdiler.

FDG’nin gelenekselleştirdiği festival, gecenin geç saatlerine kadar  sürdü. Çoşkuyla başlayan festival gelecek yıl 10.cusunun yapılacağı  Avrupa Dersim Kültür festivalinde buluşmak üzere Davul- Zurna  eşliğinde Dersim halaylarıyla sona erdi.

Festivalimiz YOL-TV tarafından canlı olarak yayınladi  ve AvrupadakiDersimlilerin bu buluşması anında dünyaya ve dersime ulaştırıldı..

Kemal Karabulut    17 Haziran 2014

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>