Dersim-2014 Belediye seçimleri üzerine-Kemal Karabulut

DERSİM-2014 BELEDİYE SEÇİMLERİ ÜZERİNE

Kemal Karabulut

Dersim Öz degerleri ile buluşacakır.

Yerel seçimlere hızla ilerlediğimiz şu günlerde öncelikle; sosyal belediyecilik nedir? Belediye başkanları nasıl davranmalıdır konusunda görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Toplumun tüm yoksul ve ezilen kesimleri başta olmak üzere; emeğiyle geçinenlerin, işsizlerin, köylülerin, esnafın, kadınların, çocukların, gençlerin, engellilerin, sorun, ihtiyaç ve taleplerine öncelik veren; kentin sosyal yaşamının düzenlenmesinde insanı merkeze koyan; katılımcı, demokratik, emeğe ve sosyal adalete saygılı olmayı kılavuz edinen; toplumun barış içinde, dostça, kardeşçe birlikte yaşamasini; dayanışma ve sevgiyi öncelikleri olarak gören; hizmetlerde eşitliği ilke edinen; cevreye duyarlı, her düşünce ve eyleminde, toplumun çıkarlarını titizlikle gözeten bir anlayışı rehber etmelidir sosyal belediyecilik.

Dersim somutunda tarihi ve kültürel mirasımızı büyüterek geliştirmek ve kalıcılaştırmak; var olan kültürel renklerimizi koruyarak, halkımızın büyük çoğunluğunun çıkarlarını ve taleplerini savunmak ve kenti yaşanılır bir hale getirmek de “Sosyal Belediyeciligin” sorumlulugundadir.

BDP’nin Dersim’deki 10 yıllık Belediyeciliği bu tanımlamanın neresindedir?

Uzun yıllardır yurt dışında yaşayan, Avrupa’daki Dersimlilerin kendi kültürleri temelinde örgütlenmesi icin yıllardır emek veren ve her yıl birkac kez Dersim’e giden biri olarak kendi gözlem ve yaşadıklarıma dayanarak diyebilirim ki; Dersim Belediyesi BDP li  iki başkan döneminde tüm sorunlara bakışta ideolojik bir yaklasım sergilemistir.

Şöyleki:

*BDP´li, Dersim’de ilk kadın Belediye Başkanı seçildiğinde; biz Almanya Berlin’de yaşayan ve Avrupa’da ilk Dersim kurumlaşması olan “Berlin Dersim Kültür Derneği” olarak (politik duruşuna bakmaksızın) Songül Başkanın  onayını da alarak Berlin’e davet ettik. Amacımız hemşeriler olarak, belediyenin sorunlarını önce kendisinden dinlemek ve sonra da gücümüz yettiğince dayanışmamızı sunmaktı. Ancak Songül hanım Almanya’ya geldiği halde, bizim davetliler Berlin’deki salonumuzda yer almaya başlamışken; başka bir Şehirde olduğunu toplantıya katılmasının “uygun görülmediğini” beyan ederek kendisini salonda bekleyen tüm hemşehrilerini hayal kırıklığına uğrattı.

*FDG catısı altında kurumlaşan Dersimlilerin onca katkı, emek ve gayretleri ile başlatılan “Munzur Doğa ve Kültür Festivali” Organizesinden önce bizleri cıkardılar, sonra da Festivallerde ne FDG’lilere nede Dersimlilerin iradesi ile secilmiş vekillerine  bir konuşma hakkı bile vermediler.Festivali  kendilerinin Politik amaclarının arenasına cevirerek,Dersim kültür Festivali konumundan çıkardılar.

*Belediye Başkanının Dersimdeki bu ters davranışına ragmen, Avrupada yıllardır FDG tarafından yapılmakta olan “Avrupa Dersim Kültür Festivali”ne, kendisi yine de her sene yazılı olarak davet edildi. Sayın Baskanlar davetimizi kabul etmedikler gibi, aynı gün Almanya’da kendi idolojik görüşünde olan bir gurubun etkinliginde arzı endam eylediler…

*FDG Genel Sekreteri olduğum 2012 Ekim ayında Elazığ Buday Meydanında yapılması planlanan 15 Kasım anmalarını hic bir ön şart koşmadan,hep birlikte örgütleyebilmek umuduyla, Genel Saymanımız ve Pirlerimizden oluşan heyetimizle Dersime geldik.Başkan Edibe hanım bizleri dört gün bekleterek,görüşmekten itina ile kacındı.

*Yok olmakla yüz yüze kalan Dilimiz Kirmancki/Zazaca´nın gelişmesi ve korunması anlamında Dersim Belediyesi olarak, Dersim’de bile her hangi bir adım atmadı bu belediye başkanları..

Sosyal Belediyecilik anlayısına zerrece uymayan bu pratiği Dersimlilere yaşatmış olan BDP yaklaşımı,bu secimlerde muaffak  olursa, Dersim ve özgür Dersim duruşu sergileyenlere,bu uygulamalarını sürdürecektir.Bu anlayışlarından vaz gectiklerine dair herhangi bir de belirti yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>