Diasporadaki Dersimlilerden, Dersim’de yeni seçilen Belediye Başkanlarına kutlama mesajı

diaspora

Dersim Belediye Başkanlarını Kutluyoruz

Sayın

  • Mehmet Ali BUL, Nurhayat ALTUN
  • Celalettin POLAT
  • Recai VURAL
  • Tekin TÜRKEL
  • Müslüm TOSUN
  • Cafer KIRMIZIÇİCEK
  • Ahmet Şadan ERSOY
  • Fatih Mehmet MAÇOĞLU

Halkımızın seçimlerdeki iradesi ile zor ve önemli bir görev almış bulunuyorsunuz. Bu görevde sizleri kutluyor, başarılar diliyoruz.

Başkanlığını yapacağınız belediye kurumunun kucaklayıcı, birleştirici ve hizmet yapmayı temel alacağınıza inanıyoruz. Seçimlerde oyunu aldıklarınız veya almadığınız; partili veya partisiz Dersimliler arasında ayrım yapmadan, çoğulcu, çağdaş düşünce ve hukuk kuralları içinde hizmet yapmayı öne alan yeni bir sürecin başlatılmasının son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.

Dersim’in içinde bulunduğu kutuplaşmanın ve bundan kaynaklanan gerginliklerin ivedilikle aşılması gerekmektedir. Belediye kurumu yapması gereken hizmetler ile yoğunlaşmalı, ideolojik dar kalıplardan ve ayrımcı düşünce benzeri davranışlardan mutlaka uzak durmalıdır.

Görev ve projelerinizi yaparken Dersim’deki hassasiyetleri göz önünde bulundurmak; kollektif, dayanışmacı ve kucaklayıcı olmak, başarılarınız için vaz geçilmez etmenlerdir. Bu etmenlere verilen önem ve bu alanlarda gösterilen tavır ve pratikler mutlaka karşılık bulacaktır. Bunun için biz diasporada yaşayan Dersimlilerin gereken katkı ve dayanışmada bulunmaya hazır olduğunu bilmenizi istiyoruz.

Görev belli. Hizmet bekleyen alanlar bellidir. İnancımızın, kültürümüzün, dilimizin; ata yadigarı toprağımızın karşı karşıya olduğu yıkım, talan ve asimilasyonun boyutları tehlike arz ediyor. Unesco’nun tehlike altında olan dünya dilleri arasında saydığı dilimiz Kırmancki/Zazaki’nin desteğinize önemle ihtiyacı var. Burada sayamadığımız daha yüzlerce yüklü görev alanının var olduğunu biliyorsunuzdur. Bunları tek başına aşmanın mümkün olmadığını, olamayacağını biliyoruz. Ancak, Dersimlilerin kendi aralarında sizlerin de katkı ve desteği ile gereken dayanışmayı sağlamaları halinde bu sorunların aşılabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yeni, özveri ve hizmet bekleyen bu zor ve önemli görevlerinizde sizleri kutluyoruz. Kutuplaşmalardan uzak, gerginliklerden arınmış ve yaşanılır bir Dersim; barış ve özgürlük dilinin hayata geçtiği, insanlık için model olabilecek bir Dersim özlemi ile sizlere, başarı dileklerimizi iletiyoruz…

Diasporada Dersim Fikriyatı Bileşenleri

2 Nisan 2014

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>