Ovacık CHP adayı Ferudun Cemal Aydın ile Söyleşi

ferudun_c_aydin

Tunceli Emek Gazetesinin Ovacık’ın CHP Adayıyla Söyleşi:

 

Cumhuriyet Halk Partisi Ovacık’ta 30 Mart yerel seçimlerine Ferudun Cemal Aydın ile girecek. Aydın, genç ve yükseköğrenim görmüş bir aday. Zeynel Abidin Çolak, Ovacık Belediye Başkan Adayı Ferudun Cemal Aydın ile bir söyleşi gerçekleştirdi:

 

Tunceli EMEK-Seçime bir ay kaldı. 30 Martta sandık başına gidenler gelecek 5 yılın kaderini kime teslim edeceklerini belirleyecek. Merkez ve ilçe belediye başkan adaylıklarına talip olanların bazıları proje açıklamaya başlamışken bazıları 3-5 afiş, gördükleri yerde uzun süre el sıkarak zoraki ve hatra binaen oy almaya çalışıyor.

Doğrusu biz projelerini ortaya koyarak oy istenmesini doğru ve etik bulanlardanız. Kişilerin projesi yoksa oy istemeye yüzleri de olmasın artık. Bu kent ve ilçeleri çoğu zaman yerel yönetimlerde basiretsiz ve beceriksiz kişilere teslim edildi. Sonuçlarıysa ortada. İleri değil geriye gidiş var.

Cumhuriyet Halk Partisi Ovacık’ta 30 Mart yerel seçimlerine Ferudun Cemal Aydın ile girecek. Aydın, genç ve yükseköğrenim görmüş bir aday. İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu, Marmara Üniversitesi’nde Uluslararası Ticari İlişkiler Uzmanlığı eğitimi alan ve aynı zamanda Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası üyesi olan CHP’nin Ovacık Belediye Başkan Adayı Ferudun Cemal Aydın ile gerçekleştirilen bir söyleşiye bugünkü sayfalarımızda yer vereceğiz. Kendisi de Ovacıklı olan Gazeteci Zeynel Abidin Çolak’ın kendi ilçesindeki CHP’li aday ile yaptığı röportajda, kuraklık sonrası oluşacak muhtemel susuzluk problemi için çözüm önerileri, yaşlılara yönelik projeler, Tunceli’nin en önemli tanıtım unsuru olan Munzur Gözelerine ilişkin projeleri var mı, bölgenin en önemli geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığa yönelik projeleri var mı sorusuna yanıt aranmış.

İşte başkan adayı genç olunca, çalışmalarda daha aktif olunacağı düşüncesiyle soruların geniş yelpazade tutulduğu Zeynel Abidin Çolak imzalı Ovacık Belediye Başkan Adayı Ferudun Cemal Aydın ile gerçekleştirilen o söyleşi:

Ferudun Cemal Aydın’ı tanımak istiyoruz. Kimdir Sayın Aydın?

1968 yılında Ovacık’ta doğdum. İlk, orta ve lise eğitimini Ovacık’ta bitirdim. Yüksek öğrenimimi İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde tamamladım. Marmara Üniversitesi’nde Uluslararası Ticari İlişkiler Uzmanlığı eğitimi aldım. Halihazırda sahibi olduğum İnşaat ve Bilgisayar Yazılım şirketlerim mevcuttur. TMMOB üyesi, evli ve 1 çocuk babasıyım.

Seçilmeniz halinde, son zamanlarda ilçemizde yaşanan kuraklıktan dolayı en büyük sorun haline gelen susuzluğa nasıl bir çözüm getireceksiniz?

 İçme ve sulama suyu alanında projelerimiz mevcut. Yapmış olduğumuz hesaplamalar ve incelemeler sonucunda, Gözeler-Ovacık arasındaki su yatağı eğiminden dolayı Gözeler’in suyunu son derece basit ve ucuz maliyetlerle, Ovacık’a getirebiliriz. Ovacık halkı şu anda evlerindeki çeşmelerden asbestli borulardan gelen suya ek olarak dere suyu içmektedir. Asbestli borularda insan sağlığına zararlı asbest liflerinin suya karıştığı bilimsel bir gerçektir. Asbestin yarattığı hem bu zararlı durumu ortadan kaldırmak, hem de merkez ve konutların içme ve sulama suyunu yaz kış kullanabilmek amacıyla Gözeler’in suyunu Munzur Çayı hattı boyunca Ovacık merkez ve konutlar bölgesine getireceğiz

Tarım ve Hayvancılığa destek ile ilgili projeleriniz var mı?

Tarım ve hayvancılığa destek projemiz de var. Ovacık’ta hali hazırda mevcut olan bir MANDIRA işletmesi bulunmaktadır.  Bu mandırada depolanan hayvansal ürünler, satış ve pazarlama sistemindeki eksiklikler nedeniyle tüketime sunulamamaktadır. Bu durum, ürünlerin depoda kalmasına ve üreticilere zamanında ödeme yapılamamasına neden olmaktadır. Planlarımızdan biri de,  bu mandıranın işletmesini belediyenin kontrolüne alarak, üretim, laboratuar, ambalajlama, AR-GE, satış ve pazarlama departmanları kurarark  ISO standartlarında bir marka ile yurtiçi ve yurtdışı piyasasına ürün satışı gerçekleştirmektir.

Ovacık konutlar bölgesinde Tunceli yolu üzerinde mevcut olan tenekeden yapılmış baraka ahırlar yıkılarak, mevcut olan ahırlara ek ahırlar yapılacak ve  hayvancılık organize bir hale getirilecektir. Yeni ahırları, mevcut ahırların alt kısmında bulunan 50 dönümlük hazine arazisi üzerine  yapmayı planlamaktayız.  Ayrıca belediye olarak, ahırların üst kısmında bulunan hazine arazisini tarımsal ürün üretmek şartı ile hazineden alarak yaklaşık 10’ar dönümlük parsellerle tarım ve hayvancılık yapan vatandaşlarımız arasında pay etmeyi planlıyoruz.

 Ovacık’ta işsizlik özellikle gençlerimizi olumsuz etkiliyor. Gençlere yönelik çalışmalarınız olacak mı?

Ovacık konutlar bölgesinde mevcut olan Kültür Merkezimizde yer alan üniversitemizin 600 öğrencinin rahatlıkla okuyup ikamet edebilecekleri, yemekhanesi, yatakhanesi, spor salonları, öğretim ve konferans salonları, bahçesi, öğretmenevi ve misafirhanesi olan yatılı okul binasına taşıyacağız. Kültür Merkezimizi de sinema, tiyatro, eğlence yeri ve kurslar alanında faaliyete geçireceğiz. Ovacık halkından yaklaşık 15 kişiye de iş imkanı sağlamış olacağız. İşimizde profesyoneliz. Ovacık’a hizmet etmek için yeterli ve hazırız.

Gençlerimize değindiniz de, peki ya yaşlılar…? Onlar için de projeniz var mıdır?

Yaşlılarımız için Huzurevi projemizde var. Huzurevi (Yaşlılarımız için bakım evi) projemiz son derece būyük bir memnuniyet ve ilgiyle karşılandı. Yapmış olduğumuz araştırmalar sonucu, Ovacık Kandolar Mahallesi’nde uygun bir arazi tespit ettik. Geceli gündüzlü yaklaşık 10 kişiye de iş imkanı sağlayacak olan bu projemize destek verecek vakıf  ile temaslarımız sürüyor. Başkanlığa seçilir seçilmez,  6 ay içinde huzurevimizin temelini atmayı planlıyoruz.

Ovacık yazın piknik, eğlence ve doğası gereği birçok misafir ağırlıyor. Kışında bu böyle. Peki sizin hem yaz hem kışa dair gelişme açısından planlarınız var mı?

 Ovacık bizim zamanımızda turizm cenneti olacak. Ovacık yaz-ışk dünya turizminin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olabilir. Dünya’nın en güzel suyu Munzur Suyu ve doğal güzellikleri ile tam bir sosyo-ekonomik gelir kaynağı. Ovacık’ta binlerce yıllık bir tarih ve kültür katmanları yatıyor. Mesela; Kırk Merdiven, Kara Göl, Masum-u Pak Kalesi, Yüzlerce yıllık kliseler ve daha bir çok ziyarete uygun tarihi antik turizm alanları…
Kayak merkezi, dağ sporları, turistik doğa gezileri ile ilçemizin adını bütün Dünya’ya duyuracağız.

Eğitime dair bir planlamanız var mıdır? 

Eğitim amaçlı projemiz de var.

Türkiye genelinde daha rahat iş bulabilmek amaçlı, gençlerimizin eğitim seviyesine göre Milli Eğitim Bakanlığı Sertifika onaylı profesyonel kurslar açacağız. Öncelikli kurslarımız da olacak. Örneğin;  Halı Kursu, Elektrik-Elektronik Kursu, Bilgisayar Yazılım Kursu ilk etapta çok önemsediğimiz kurslar.

Konutlar bölgesi için düşündüğünüz bir düzenleme varmıdır?

Ovacık konutlar bölgesi gerçek değerine ulaşacak bizim zamanımızda.

Konutlar bölgesinin bugünkü hali 1945’lerin Hitler GETTO’ları gibi bakımsız ve terkedilmiş virane yerleşim bölgeleri durumunda! Köyden göç ettirilen vatandaşlarımız ile kimse ilgilenmemiş.

Vatandaş mağdur ve işsiz. Çevre düzenlemesi sıfır. Yapacağımız şehir planlaması ile konutlar bölgesi, sosyal ve ekonomik yönden çok gelişecek ve konutlarda yaşayan halk rahat bir nefes alacak.

İlçemizde ev sahibi olmayıpta kira ve ev sıkıntısı çeken çok fazla. Bu konuda neler yapmayı planlıyorsunuz?

Ovacık’ta herkesi “gelirine göre ödemelerle” ev sahibi yapacağız. Arsalarımız hazır, projelerimiz hazır, kaynaklarımız hazır.

İhale Yok.

Müteahhit Yok.

Belediyeye Ait Arsa Satışı YOK!

Kat Karşılığı Kayıp YOK!

Ovacık Halkı Çalışacak, Ovacık Esnafı Kazanacak. Ovacık Halkı Kazanacak, Halkın Belediyesi Kazanacak.

Kaynak:

http://www.tunceliemek.com.tr/haberdetay1.asp?bolum=7584&uyeid=0

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>