Silahların Gölgesinde Dersim – Barış Aydın

image

Silahların Gölgesinde Dersim
Hüseyin Aygün`ün açıklamasına göre Dersim de Kürt Silahlı Güçleri yüzlerce dersimliyi dağa çağıraraak tehtit etmiş ve onları siyasal tercihlerini değiştirmeye zorlamış. Yine 12 Mart`da Dersim de bildiri dağıtan KCK, Dersim halkının bağımsız iradesini baskı altına alacak tehtitlerde bulunmuş ve halkı BDP ye oy vermeye zorlamıstır.
Açıkça söylemek gerekir ki Kürt Silahlı Kuvvetleri, Dersim Halkı’nın bağımsız iradesine, demokrasiye, insan haklarına silahlı bir müdahalede bulunmuştur.
Dersim’de ikili bir iktidar, ikili silahlı güç mevcuttur: Bunlar Türk Silahlı Kuvvetleri ve Kürt Silahlı Güçleridir. Yüzlerce yıldır Türk Silahli Kuvvetlerinin baskısı altında olan Alevi Dersim Halkı; bu baskıya son yiıllarda Kürt Silahlı Kuvvetlerinin de baskısıda eklenmiştir. Dersim Halkı çifte baskı altındadır buna Dersimlilerin çifte köleliği demek abartılı olmaz.
Dersim Halkı’nın bağımsız iradesine tehtit kimden gelirse gelsi demokrasiye ve insan haklarına aykırıdır.
Bir an için Dersim’de polislerin esnafı gezdiğini, generallerin muhtarları ve belli bir partiye çalışan kişileri bürosuna çağırıp “filan parti hayındır, ona oy vermeyin. Oylarınızı bizim partiye verin” dediğini düşünelim. Türk Genel Kurmay Başkanının halkı siyasal tercihlere zorladığı, tehtit ettiği açıklamalar yaptığını düşünelim. KCK yöneticilerinin yaptıkları açıklamaların bundan ne farkı var?
12 Eylül sonrası ve bugün haala “filan aday olamaz” diyen Türk Devleti ile “bunlara oy vermeyeceksiniz” diyenler arasında ne fark vardır?
Seçimler halkın bağımsız iradesini özgürce ifade edecekleri platformlardır. Halkın iradesini silah zoru ile baskı altına alma girişimleri anti demokratiktir kabul edilemez.
Elinde silah tutanların müdahil olduğu bir seçimden demokratik seçim olarak bahsetmek olanaksızdır.
KSK’nin açıklamaları Dersim Halkını açıkça tehtit ederek tercihlerin BDP lehine değiştirmeye zorlanmasıdır. Demirtaş, Kışanak, Mehmet Ali Bul ve diğer BDP temsilcileri bu insan haklarına ve demokrasiye aykırı anti demokratik baskıları kınadılar mı? Dersim İHD Temsilcisi Barış Yıldırım bir açıklama yaptı mı, bir rapor tutarak ai gönderdi mi? Kınamamak bir yana aksine bu baylar ve bayanlar silahların arkasına saklanarak lehlerine bir durum yaratmaya çalışmaktadırlar. TSK’nın baskılarına, anti demokratik uygulamalarına karşı çıkan ancak KSK’nın Dersim Halkına yaptığı baskısı karşısında susanlar demokrat olamazlar. Böylelerine insan hakları savunucusu da denilemez, demokrasinin turnusol kağıdı Dersimdir.
Insan haklarına ve demokrasiye aykırı anti demokratik baskıyı yapanlar Dersim’in tarihini bilmiyorlar. Dersim Halkının iradesini silahlara teslim etmeyeceğini bilmiyorlar. Dersim Halkı tam da bu baskılardan kurtulmak için dersimi bir duruş gösterecektir. Erdemli Alevi Kızılbaş Dersim Halkı baskılara tarih boyunca boyun eğmedi, eğmeyecektir.
Dersim demokrasinin, özgürlüğün ve hoşgörünün sembolüdür.
Dersim zulümden kaçıp kendisine sığınan herkesi koruyan erdemli bir halktır.
Dersim Anadolu’nun şövalyesidir, ruhudur.
Barış Aydın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>